Itt kopog egy harkály a széldeszkán. Lehet, hogy a fában megbúvó bogarakat kopogtatja? Már tegnap is itt volt. Annyira hangos, hogy még az alsó szinten is hallani. A fák doktora most élettelen, de lehet, hogy mégis élelemmel teli fára bukkant a házunk széldeszkájában.
Még kiskoromban láttam egy szegény madarat, aki egy fa villanyoszlopon kopácsolt. Még a hétvégén figyeltem meg az egyik ablakból, ahogyan egy szarka fürdött a hóban, valójában a csőrével túrta fel, hogy alatta némi ennivalóra találjon. Szívesen raknék ki madáretetőt, klassz megfigyeléseket, fotókat lehetne készíteni, de a kertben több gyümölcsfa is van. Kellemetlen lenne, ha tavasszal, nyáron, a madarak szüretelnék le előbb a termést. Ezért csak egy-egy pihenő cinegét, néha szarkát látni. Meg természetesen rengeteg veréb és galambból is egyre több van vidéken is.
Az iskolában, sőt, már az oviban is, rendszeresen raktunk ki odvakat, madáretetőket, amiket figyeltünk is. Megtanultuk, hogy kenyeret TILOS a madáretetőbe tenni, mert megsavanyodik és a madarak megbetegedhetnek tőle. Különböző olajos magvakat például napraforgómagot vagy diót. Fontos, hogy ne legyen ízesített napraforgó. Oviban vajjal és ilyen magvakból összegyúrt gömböket lógattunk a fákra. Ezeket ma már boltban is meg lehet vásárolni, de mindenképp élmény, ha azt magunk készítjük el. Azonban, ha elkezdjük a madáretetést, azt a tél közepén nem szabad abbahagyni, mert az odaszokott madarak élelem hiányában elpusztulhatnak. Ez legalább annyira nagy felelősséget igényel, mintha saját házi kedvenceinkről gondoskodnánk.
Néhány tipp és részletesebb leírás a téli madáretetésről a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján itt olvasható.